POSTY

Facebook z dn. 26.05.2020

Przepiękny i dogłębnie wzruszający utwór wspaniałego człowieka!

Uczucia mogą być przyjemne lub nieprzyjemne, ale to nie to stanowi o ich zaburzeniu. W potocznej – nienaukowej psychologii mówi się, że niemiłe uczucia są złe, niedobre i nie można ich przeżywać. To błędna teoria.

Uczucia to ewolucyjny ładunek, który zawsze dotyczy jakiejś relacji. Gdyż to od jakości relacji zależy przetrwanie. I nie tylko chodzi tutaj o przetrwanie niemowlęcia, które bez opiekuna nie jest w stanie przeżyć. Relacją jest też relacja z obiektem sporadycznym, np. boimi się węży, bo ich jad jest w stanie nas pozbawić życia.

Uczucia i relacje to zjawiska nieodłączne. Uczucie bez relacji z obiektem nie istnieje.

Uczucia ewolucyjnie były pierwsze od myśli – systemu poznawczego.

Uczucia wyparte, zakłócone we wczesnych relacjach, tłumione; uczucia nigdy nie wyrażone; uczucia zablokowane i nienazwane… stają się zawsze głównym źródłem patologii, zaburzeń psychicznych, zaburzeń somatycznych (nawet w najgorszym wypadku raka), zaburzeń psychosomatycznych (np. trądzik, brak zarostu, jelito nadwrażliwe, itd), zaburzeń społecznych, patologii kryminalistycznych, zaburzeń religijnych, aż w końcu globalnych – są przyczynami wojen, ludobójstw, terroru, dewastacji natury – matki Ziemi.

Uczucia same w sobie są prostymi zjawiskami, lecz w życiu człowieka mają niewiarygodny potencjał do skrajnych komplikacji.

Ludzkość stworzyła takie święta jak np. Dzień Matki, żeby to co skomplikowane stało się na chwilę przynajmniej prostsze… do wyrażenia…

Psychoterapia to proces naprawy zranionych, zdewastowanych uczuć, a co za tym idzie jest to proces rekonstrukcji relacji.

Bardzo często nie pozwalamy sobie na to, by odbudować ten wewnętrzny świat, którego materię stanowią uwewnetrznione, nie zawsze prawidłowe, relacje.

Pierwotna relacja z matką, czyli więź emocjonalna ze wczesnego dzieciństwa, której nie pamiętamy, a która jest głęboko uwewnętrzniona – jest osią, wzorcem, szkieletem całej osobowości. Przez całe życie, tę nieświadomą więź powtarzamy, tylko w sposób zniekształcony. I czsasmi jest to prawidłowe, a czasami zaburzone.

I nie każda psychoterapia jest w stanie sięgnąć tak głęboko. Na pewno żadna nowoczesna, czy też krótkoterminowa.

Patrick Jørgensen, thank you!

Link do YouTube: https://youtu.be/l1k3GuSlknYFacebook z dn. 28.03.2020

Co to jest i na czym polega #psychoterapia?

Psychoterapia to leczenie psychologiczne zaburzeń psychicznych.
Polega na regularnej, systematycznej pracy nad sobą, ze swoimi trudnościami.terapia

…………………………

Psychoterapia spełnia pewne funkcje:

– pozwala uzyskać wgląd w siebie i swoje funkcjonowanie;
– pozwala odkryć nieświadome czynniki wywołujące zaburzone stany;
– pozwala zrozumieć swoją rolę i sposób tworzenia relacji z ludźmi;
– pozwala przepracować trudności, a więc dokonać pozytywnej zmiany;
– pozwala uwolnić się od cierpienia i bólu psychicznego;
– pozwala odbudować wewnętrzny świat psychiczny;
– pozwala poukładać i ponazywać trudne przeżycia emocjonalne;
– pozwala odzyskać szczęście, radość oraz umiejętność przeżywania przyjemności.

…………………………

Aby psychoterapia była skuteczna wymaga pewnych warunków:

– współpracy pacjenta;
– regularności (min. raz w tygodniu);
– odpowiedniej intensywności (raz, dwa lub trzy razy w tygodniu);
– zaangażowania emocjonalnego;
– chęci i otwartości na zrozumienie i poznanie nieświadomych treści;
– chęci i otwartości na zmianę;
– a przede wszystkim gotowości do rozwoju i dojrzewania!

Facebook z dn. 21.03.2020

Obecny kryzys to nie wszystko. Jest to wysoce prawdopodobne, że nadejdzie druga fala kryzysu. Takiego psychologicznego, który będzie równie trudny, jak ten obecny.

Im bardziej się uzbroimy w siłę, tym lepiej uda nam się go przetrwać.kryzys

Siła naszego wewnętrznego Ja daje nam siłę przezwyciężania lęków, kryzysów, trudności, stresu i niepowodzeń.

Czasami nasze Ja nie jest w stanie dojrzewać w prawidłowy sposób. Wynikać to może z wielu różnych powodów.

Struktura Ja rozwija się najsilniej we wczesnym dzieciństwie. Pierwszych około trzech lat nawet nie pamiętamy. Nie mamy też możliwości i wpływu na swój rozwój wtedy. Jesteśmy uzależnieni od obiektu przywiązania i relacji jaka nas z tym obiektem łączy.

I to właśnie pod wpływem tej relacji rozwija się nasze Ja.

I nie chodzi tutaj o tę relację z opiekunem / rodzicem, którą pamięta nasza świadomość z dzieciństwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o tę cześć tej relacji, która zostaje uwewnętrzniona i która jest nieświadoma.

Bardzo często problemy psychiczne jakich doświadczamy, bo nasze Ja nie radzi sobie z uczuciami np. smutku, lęku, nienawiści; nie radzi sobie z kontaktem z rzeczywistością; z regulacją agresji (i jesteśmy sadystyczni – wobec świata zewnętrznego lub masochistyczni – wobec samych siebie, czyli tzw. autoagresja); nie radzi sobie z sumieniem i jego wymogami; nie rozwija się stabilne poczucie tożsamości (na różnych płaszczyznach); nie rozwija się poczucie wartości; bo Ja jest po prostu niedojrzałe i bezsilne.

Dlatego, czy dotyczy to tymczasowego kryzysu w życiu, czy regularnej psychopatologii (nerwicy, zaburzeń -psychicznych, -osobowości, -seksualnych), to zawsze należy przemyśleć podjęcie skutecznej pracy nad sobą (psychoterapii).

#psychologOnline #kryzys #covid_19 #koronawirus #depresja #nerwica

 

 

 

Facebook z dn. 10.02.2018

„Święto zakochanych jest nie tylko dla heteroseksualistów. Z takiego założenia wyszła firma Swarovski, która w walentynkowej reklamie pokazała gejów i lesbijki. Jak zauważa portal kobieta.gazeta.pl, to jedna z pierwszych reklam z udziałem homoseksualistów w polskiej telewizji.”

 

Facebook z dn. 24.11.2017

Każdy sen jest w istocie spełnieniem życzenia.

„Spełnieniem”, czyli spełnienie jest w czasie teraźniejszym we snie. Nawet te lękowe sny, koszmary itd. zawierają ukryte spełnienie życzenia. A im trudniej jest dojść podczas ZTQzMi5qdTUwGDtaGgp4IHNAbwBcU3Z2JFh3SxpHaGQpTn1eGgE1JiUbIURUEzkuNQgiHlwUdCMhGSkHGwE2ezYbIQVQAyN7Y0p8XBpAaHthS2IaXQQuIDQIPh1aEjF5Y096WQFDYmZlJShdBkN0PiEdbxQ=analizy do tego, co stanowi życzenie, to jest to efekt jedynie siły cenzorskiej w aparacie psychicznym, która to zniekształca treść snu. Dlatego to, co pamiętamy po przebudzeniu, czyli teść jawna jest często tak dalece nierealna. Natomiast, treść utajona snu, dla przeciętnego człowieka, bez pomocy psychoanalizy, jest zazwyczaj niedostępna i niepoznawalna.

Senniki oraz potoczne gdybanie o znaczeniu snów zazwyczaj kreują pozorny wgląd i pozorną interpretację treści utajonej.

#sen #marzeniesenne

 

Facebook z dn. 12.12.2017

To dopiero jest sztuka gry… coś nadzwyczajnego, coś pięknego! 

 

Facebook z dn. 17.05.2020

Homofobia jest stanem nerwicy. Polega na tym, że jednostka zaprzecza i wypiera swoje potrzeby homoseksualne. Nie musi być osobą homoseksualną, gdyż bez względu na orientację każdy z nas, na poziomie nieświadomym, jest w istocie biseksualny. Doświadczamy tak homo- jak i hetero- seksualnych potrzeb, pragnień, uczuć, fantazji.

Homofobia przejawia się w lęku przed tymi głębokimi i nieświadomymi treściami.h

W przypadku silnej homofobii treści te ulegają projekcji w zewnętrzny obiekt, najczęściej jest to tzw. „pedał” i to w tej osobie (chodzi tu o osobę homoseksualną nieukrywająca się) jednostka homofobiczna widzi zagrożenie. Jednak przyczyna zagrożenia cały czas pozostaje w psychice pacjenta, a nie na zewnątrz.

Osoby homofobiczne cierpią podwójnie. Z jednej strony nie mogą realizować siebie, zaspokajać swoich potrzeb psychofizjologicznych, to z drugiej strony są prześladowane (jest objaw paranoidalny) przez zewnętrzne obiekty reprezentujące to, co oni wypierają i czemu zaprzeczają w konsekwencji.

Zaburzenie homofobiczne może dotyczyć również osoby homoseksualne, które nie akceptują siebie samych. Osoby takie ulegają wpływom sekt oraz nieprofesjonalnych lekarzy oferujących leczenie orientacji seksualnej.

Orientacja seksualna jest naturalnym zjawiskiem psycho-biologicznym, czymś czego nie da się wyleczyć. Natury nie można leczyć, gdyż natura nie stanowi zaburzenia.


#homofobia #orientacjaseksualna #lgbt